Jinekolojik Lazer Uygulamaları

Bugün artık cerrahi vajinoplasti tarihe karışmıştır. Sebebini şu şekilde açıklayabiliriz vajina yaklaşık 10 cm lik bir kanal olmasına rağmen cerrahi uygulamalar ancak giriş birkaç cm lik kısmına etkili olmaktadır oysaki geriye kalan 2/3 (üç te ikilik) büyük alan cerrahi vajinoplastide işlem görmemektedir. Bu durumda şu soruyu sormak istiyorum eğer 10 cm lik bir kanalın ancak ilk 3 cm sine işlem yapılabiliyorsa sorunun ancak görünen kısmı çözülmüş gibi olmaz mı?

Oysaki günümüzde lazer vajinoplasti işlemi vajinal kanalın tümünü sıkılaştırmakta yani rahim ağzından vajina gişine kadar etkili olmaktadır. Böylece vajinal cilt altı dokuda kollojenizasyonun uyarılmadığı tek bir nokta kalmamaktadır. Kanal boydan boya daha genç bir dokusal yapıya ve anatomiye kavuşmaktadır.

Birde lazer vajinoplastide uygulama cerrahi bir işlem olmaması nedeniyle vajinal ve genital alanda yüzeysel sinir kesisi oluşmamaktadır. Sinir dokusu dokunma, basınç gibi iletileri beyne ileten hücrelerden oluşmuştur. Ameliyat geçiren hastaların tecrübeleri vardır ameliyattan sonra ameliyat yerine dokunduklarında hissetmezler örneğin sezer yandan sonra kadınların bir süre kesi etrafındaki dokunma duyusunu hissetmemelerinin nedeni yüzeyel sinir kesileridir.

Burada anlatmak istediğim lazer vajina estetiğinde bir cerrahi işlem uygulanmayacağından dolayı yüzeysel sinir kesileri olmayacaktır böylece vajinal duyarlılık azalmamakta ve erkek cinsel organının vajina içindeki yarattığı basınç hastalar tarafından daha iyi algılanmaktadır. Cinsel doyuma ulaşmada bu nedenle daha belirgin artmaktadır.

Vajinal Sıkılaştırma Nasıl Yapılır?

Bu yöntem vajina kollajenizasyonu yani doku kalitesini artırarak dokuyu sıkılaştıran bir yöntemdir. İşlem sonrası istirahat ağrı veya kesici ihtiyacı oluşmamaktadır yani işlem sonrası medikasyon gerekmemektedir. İşlem sonrası cinsel perhiz ise sadece iki hafta olup oldukça tolere edilebilir bir süreçtir.

Işlem esnasında anestezi lokal dahi gerekmemektedir. Işlem sonrasında istirahat gerekmez herhangi bir yan etkisi yoktur. Tedavi süresi 25 dakikadır. İşlem sonrası komplikasyon görülmemiştir.

Işlemin avantajları

Işlem öncesi hazırlık gerektirmemesi

Işlem esnasında antibiyotik, ağrı kesici ihtiyacı olmamaktadır

Başarı oranı yüksek

Ayağa kalkış süresi kısa

Ayaktan bir uygulama olması nedeniyle anestezi,infeksiyon,red riski yok

Sonuç

Lazer vajinal sıkılaştırma (lazer vaginal thightining) oldukça güvenli ve etkili bir yöntem

Perine metrik ölçümler tedavi başarısını belirlemede objektif bir ölçüt

Pek çok kadının hayatını pozitif yönde etkileyeceği bir gerçek

Özet

Kadınlar için anne olmak çok güzel ve aynı zamanda oldukça zahmetli bir işlem. Bazen çile şeklini alabilen bu sürecin ardından eğer eylem gerçekten oldukça zahmetli gelişmişse bebek annenin vajinal kanalından dışarı çıkarken bu bölge anatomisini bozabilir. Oluşan pelviktaban zarlarındaki yırtılmalar sarkmalara vajina ağzında açılmalara neden olmaktadır.

Bu problem birçok kadın tarafında rahim sarkması olarak bilinmektedir. Bilindiği gibi bu sorun bazen cinsel yaşamı etkilemektedir. Bu durum bazen kadını etkileyerek orgazm sorunlarına bazende erkeği etkileyerek cinsel organını vajen tarafından sarılmadığını yeterince sıkı olmadığını ifade ederek tatmin olmakta zorlandığından şikâyet etmektedir.

Bu durum eşlerin birbirini anlayamadığı hallerde evliliği yıpratmaktadır. Böyle bir şikâyet mevcutsa eşler bir arada görülmeli ve pelvimetri ismini verdiğimiz basınç ölçme cihazları ile pelvic basınç kaydedilmelidir. Ancak bu yolla tanı güvenilirliği sağlanabilmektedir. Hasta tanı aldıktan sonra Jinekolojik lazer uygulamalarından vajinal sıkılaştırma veya gençleştirmeden bahsedebiliriz. Sevgili hanımlar bu metot ağrısız anestezisi almadan ayaktan uygulanabilir herhangi bir yan etkisi olmayan sadece vajinal kollajenizasyonu artırarak dokuyu sıkılaştıran bir yöntemdir. İşlem sonrası istirahat ağrı kesici ihtiyacı gerekmemektedir. İşlem sonrası cinsel perhiz ise sadece iki hafta olup oldukça tolere edilebilir bir süreçtir.