Jinekolojik Estetik

'Genital estetik' uygulamaları, genital bölgeye yapılan her türlü kozmetik uygulamalar 'Kozmetik Jinekoloji' alanında yer alır. Kadın hastalıkları ve Doğum uzmanlığı içinde yer alan çok çok özel bir daldır.

Genital estetik ameliyat ve uygulamaları nelerdir?

 • Labioplasti (İç ve dış dudak estetiği)
 • Klitoris Üzeri Katlantıları Düzeltme Operasyonları (Klitoral hudoplasti)
 • Ameliyatla Vajina Daraltma (Vajinoplasti)
 • Genital bölge beyazlatma (Lazerle genital renk açma)
 • G noktası Büyütme (G spot augmentasyon)
 • Lazerle Vajina Yenileme, Sıkılaştırma (Lazer vajinal rejuvenasyon)
 • Lazerle Dış Genitalya Sıkılaştırma (Lazerle genital bölge sıkılaştırma)
 • Radyofrekans ile vajina ve dış genital bölgenin yenilenmesi
 • Büyük dudaklara dolgu (Labia majora enjeksiyonları)
 • Büyük dudakların ameliyatla küçültülmesi (Labia majora estetiği)
 • Kızlık Zarı Onarımı - Dikimi (Himenoplasti)
 • Pubis Tepesi Estetiği (Puboplasti- Venüs Estetiği)
 • Lazerle Vajina İçi Cilt Katlantısı Oluşturma (Lazerle Vajinal Rugasyon)
 • Genital Bölge Radyofrekans Uygulamaları (Orgazm fonksiyonunu sağlamak amaçlı) genital estetik müdahale veya ameliyatları içinde yer alır.

Cinsel Bölge Estetiği (Labioplasti)

Son yıllarda, yaygın olarak yapılan burun estetiği, meme ameliyatları gibi ameliyatların dışında, kadın dış genital bölgesine yönelik estetik ameliyat taleplerinde de artış gözlenmiştir. Kadın dış genital bölgesi estetikleri içinde en sık olarak yapılan estetik müdahale labioplasti olarak adlandırılan Labia minoraların (iç dudakların) küçültülmesi ameliyatıdır.

Labia minoraların (iç dudakların), dış dudaklardan dışarı sarkacak şekilde belirgin olması kadınlarda fiziksel ya da psikolojik olarak bu durumun düzeltilmesi ihtiyacını doğurabilir.

Cinsel ilişki sırasında ağrı, spor yaparken, mayo veya dar kıyafetler giyildiğinde sorun olması ya da sadece görsel olarak problem teşkil etmesi neticesinde kadınlar dış genital bölge estetiği (labioplasti) için doktora başvurabilmektedir.

Cinsel Organ Estetiği

Genital bölgeye yönelik olarak yapılan estetik ameliyatlar son yıllarda oldukça yaygınlaştı. Genital bölgesinde estetik problemi olan birçok kadın bu durumdan psikolojik olarak olumsuz etkilenmekte, bu da partneriyle uyum problemlerine ve ilişkiden zevk almamaya yol açmaktadır. Bu problemlerin başında vulva ya da labia bölgelerindeki sorunlar gelmektedir. Vajen dudakları bazen doğuştan bazen de sonradan büyük ve sarkık halde olabilir. Cinsel organ görünümlerini beğenmeyen kadınlar bikini ya da dar pantolon giymekten kaçındıkları gibi partnerlerine çıplak görünmekten de rahatsız olabilmektedirler. Bu durum zamanla cinsel ilişkiden soğumaya ve partneriyle aralarında problemlere neden olabilmektedir. Oysa sağlıklı ve mutlu bir birlikteliğin yolu öncelikle kişinin kendine duyduğu özgüvenden geçmektedir. Bu tür ameliyatlarla sağlanan görüntünün düzeltilmesinden daha fazlasıdır. Bu problemini ortadan kaldıran kadın psikolojik olarak da bir rahatlığa kavuşmaktadır.

Bazen dış dudaklar ve pubis bölgesi olarak adlandırdığımız ters üçgen şeklindeki bölge aşırı dolgun olabilir. Buna bağlı aşırı terleme, mantar enfeksiyonları ve kötü koku ortaya çıkabilir. Bu bölgenin dolgun olması özellikle bikini giyildiğinde estetik olmayan bir görünüme neden olur. Bu tür bir dolgunluk durumunda liposuction ve büyük dudakların küçültülmesi yoluyla problem ortadan kaldırılabilir. Bu tür ameliyatlar için kadının o zamana kadar cinsel ilişkiye girip girmediği ya da çocuk doğurup doğurmadığının bir önemi yoktur. Bu tür uygulamalar için genital organların gelişim sürecinin bittiği ergenlik döneminin tamamlanması yeterlidir. Bu işlem kızlık zarına zarar vermez.